19 серпня - Спаса
Дев'ятнадцятого серпня є свято Преображення Господнього, або Спаса. Це народне свято східних слов'ян відоме з давньоруських часів. Святкування Преображення триває 9 днів, з 18 до 26 серпня. У це свято за древнім церковним звичаєм святять груші, яблука, мед і обжинкові вінки або жмут колосся жита й пшениці. Тому в народі цей день називають Другим, або Яблучним, Спасом. Свято Преображення обрано для благословення плодів, бо в Єрусалимі саме в ту пору дозрівав виноград, який і прийнято освячувати в цей день. Церква, благословляючи принесені плоди, утверджує думку про те, що все — від людини до рослини — повинно бути присвячене Богу як Його творіння.
За народними прикметами, Яблучний Спас означає настання осені і перетворення природи. Прийнято вважати, що ночі після Спаса стають набагато холоднішими. В середній смузі України від цього дня вже можуть починатися приморозки, а тому й кажуть: «Прийшов Спас, держи рукавиці про запас!»
Що не можна робити на Яблучний спас:
Їсти яблука до Яблучного Спаса, особливо ця заборона стосувалася жінок - не можна. Зв'язано з цим сумне повір'я - якщо в родині померла дитина, а його мати їла яблука до Яблучного Спаса, вона не отримає гостинець на тому світі.
Також на Другий Спас заборонено виконувати будь-які роботи, крім приготування їжі і збору врожаю: не можна шити, в'язати, займатися прибиранням і будівельними роботами: "Хто на Спаса шиє - до кінця днів сльози лиє".
Також не варто забувати, що йде Успенський піст. Не можна розважатися, їсти м'ясо, яйця, жирну їжу, і все, що викликає залежність. До таких продуктів церква відносить каву, чай, алкоголь і т.д.
Успенський піст починається в день святкування Маковія, Медовий Спас 2016 відзначали 14 серпня, і закінчується він на Успіння Божої Матері 27 серпня.
А ще в цей день не можна вбивати комах - вважається, якщо муха сіла на руку двічі - весь рік вам буде супроводжувати удача. При цьому важливо комаху не проганяти, а дочекатися, поки вона сама полетить.
Немає коментарів:
Дописати коментар